تبلیغات
مجتمع گردشگری و رفاهی پارک جنگلی فریمان - آیا برای سونامی گردشگران نوروزی آماده‌ایم؟

مجتمع گردشگری و رفاهی پارک جنگلی فریمان

پروژه گردشگری رفاهی پارک جنگلی فریمان

اینكه گردشگری در بسیاری از كشورهای دنیا و از جمله ایران، در حال رشد است؛ موضوعی است كه این‌ روزها دیگر بر كسی پوشیده نمانده؛‌ اما اینكه این رشد چگونه رشدی است؛ موضوعی است كه باید مورد بررسی قرار گیرد. در این نوشتار، سؤال اساسی این است كه آیا رشد گردشگری در كشور ما براساس مفهوم «توسعه پایدار» است یا ما تنها به رونق گردشگری بی‌ضابطه و در نهایت اعلام آمار، بسنده می‌كنیم؟

چند سالی است كه با تبلیغات سازمان‌های مختلف و از جمله سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، گردشگری داخلی رونق بیشتری یافته و ما شاهد سفرهای هموطنان به اقصی نقاط كشور هستیم. رونق گردشگری داخلی فواید بسیاری را دربردارد كه به حق نمی‌توان از ذكر آنها خودداری‌كرد.

آشنایی هرچه بیشتر ایرانیان با فرهنگ و هنر سرزمین مادری، شناخت اقوام مختلف و احساس همدلی با یكدیگر در میان هموطنان، به‌وجود آمدن فرهنگ سفر و انجام به عمل ایرانگردی قبل از جهانگردی، رونق اقتصادی در صنعت گردشگری و امیدواری دست‌اندركاران و فعالان این صنعت برای سرمایه‌گذاری، تنها بخشی از فواید گردشگری داخلی است و البته فواید بیشتری هم دارد كه از ذكر آنها خودداری می‌شود. اما از طرفی، سؤالات و نگرانی‌های بسیاری وجود دارد كه بارها از طرف دوستداران میراث فرهنگی و میراث طبیعی مطرح شده و با این‌حال گویی گوش شنوایی برای شنیدن و اندیشیدن در رابطه با این نگرانی‌ها یافت نمی‌شود.

همانطوری كه برای اجرای یك تور، یك بنگاه مسافرتی باید مسائل مختلفی را در نظر بگیرد و یكی از آن موارد به‌طور مثال، تعداد اتاق‌های هتل مورد نظر در مقصد و یا تعداد صندلی‌های اتوبوس است و براساس آن تعداد مسافران را برای مقصد تعیین می‌كند، آیا در حالت كلی‌تر، سازمان‌ها و نهادهای متولی سفر در كشور نباید به ظرفیت شهرها و ساحل‌ها و جنگل‌ها و سایت‌های باستانی توجه كنند و براساس آن گردشگری داخلی را ترویج دهند و برای اینكه عملكرد رضایت‌بخش خود را به گوش رسانه‌ها برسانند، تنها به ارائه آمارها بسنده نكنند.

چرا ما همیشه رونق گردشگری را براساس تعداد گردشگران محاسبه می‌كنیم و هرگز از زیان‌های مادی و معنوی كسانی كه از محصول سفر استفاده می‌كنند یا كسانی كه محصول را عرضه می‌دارند، صحبتی به میان نمی‌آوریم؟

كافی است تخریب‌های روانی و مادی و معنوی حاصل از سفر در مقاصد گردشگری در زمانی كه تعطیلات چند روزه‌ای را در كشور شاهد هستیم، مورد بررسی قرار دهیم تا متوجه شویم كه تعداد حضور گردشگران در مقصد، چگونه در دراز مدت باعث افت این صنعت (یا فعالیت) در كشور ما می‌شود و چگونه قبل از اینكه از فواید گردشگری بهره ببریم شاهد افول و صدمات ناشی از آن خواهیم بود.

در تعطیلات بهمن‌ماه، نگارنده در  بندرعباس و جزیره قشم حضور داشتم و دیدم كه چه ترافیك غیرقابل كنترلی در بندرعباس به‌وجود آمده بود و چگونه گردشگران چندین ساعت از وقت خود را فقط برای به دست‌آوردن یك وعده غذایی در پشت درهای رستورانی در قشم تلف كردند و از همه بدتر برای برگشت از جزیره قشم به بندرعباس، با چه صف‌های طولانی عذاب‌‌آور و چه مشكلات عدیده‌ای مواجه بودند.

با چشم خود دیدم، شناوری كه قابلیت حمل 150نفر را داشت بیش از 300 نفر را سوار كرد و در حالی كه هر لحظه بیم غرق شدنش می‌رفت مسافران خسته از انتظار در صف طولانی را از جزیره قشم به بندرعباس منتقل كرد. این مسافران وقتی به بندرعباس رسیدند هرگز دیگر آرزوی دیدار از قشم را نداشتند و به جای تعریف خاطره‌ای خوش، از تحمل لحظات مشقت‌بار سخن می‌گفتند.

گاهی در ایام تعطیل، هجوم بیش از حد مسافران برای بهره‌برداری از جاذبه‌ها چنان بیش از اندازه است كه به واقع می‌توان از آن به‌عنوان سونامی یاد كرد و به همان اندازه نیز مخرب است. در مكان‌ها و شهرهای گردشگری كشور ما از محل اقامت كافی و سرویس‌های بهداشتی مناسب و وسایل حمل‌ونقل مورد نیاز خبری نیست تا به اتكای آنها بتوانیم از گردشگری انبوهی كه در روزهای تعطیل شاهدش هستیم، به‌طور مناسب بهره‌برداری كنیم. میراث فرهنگی و میراث طبیعی ما جان چندانی ندارند كه این فشارها را در زمانی فشرده تحمل كنند و دور نیست كه آنها را برای همیشه از دست بدهیم، كما اینكه بسیاری را نیز در سال‌های گذشته نابود كرده‌ایم.

سخن آخر اینكه، گردشگران به امید گذران روزهایی خوش به مقصدی روانه می‌شوند و نهایتا آنچه با آن برخورد می‌كنند عدم‌نظم و شلوغی غیرقابل انتظاری است كه   نه تنها آنها را از این سفر به آرامشی نمی‌رساند بلكه سرخورده به مبدا برمی‌گردند.

ما برای گردشگری انبوه در روزهای تعطیل چند روزه آماده نیستیم، لطفا این موضوع را مدنظر قرار دهیم.

به گالری تصاویر دیدنی شهر الكترونیك مشهد خوش آمدید

آرشیو سایت

نظرسنجی

  آیا تا بحال به مجتمع گردشگری رفاهی پارک جنگلی فریمان تشریف آورده اید؟


آمار وب سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • بازدید ماه آینده :
 • تعداد کل اخبار :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :