تبلیغات
مجتمع گردشگری و رفاهی پارک جنگلی فریمان - بزم ایرانی در سرزمین فارس

مجتمع گردشگری و رفاهی پارک جنگلی فریمان

پروژه گردشگری رفاهی پارک جنگلی فریمان

چهارشنبه 29 دی 1389

بزم ایرانی در سرزمین فارس

شهر الكترونیك مشهد: مجتمع گردشگری رفاهی پارک جنگلی فریمان   موضوع: گردشگری، 

«گردشگری مثل یك دو ماراتن است، اگر یك لحظه در جا بزنیم از قافله جا می‌مانیم. ما باید كاری را كه شروع كرده‌ایم به انتها برسانیم.» اینها جملاتی است كه عباس برزگر به‌عنوان یك جوان روستایی می‌گوید و همین یك جمله نشان می‌دهد كه سواد كم او دلیل بر نداشتن آگاهی درباره اهمیت صنعت گردشگری نیست. او این روزها دهكده گردشگری خودش را در روستای بزم شهرستان بوانات از توابع استان فارس اداره می‌كند؛ روستایی دور افتاده در 190 كیلومتری شهر شیراز كه البته با تلاش‌های او نام آن در كتاب راهنمای گردشگری كه توسط یونسكو منتشر می‌شود تا جهانگردان از آن استفاده كنند، چاپ شده است.او و خانواده‌‌اش یك گروه فعال در صنعت گردشگری كشور هستند؛ خانواده‌ای 5نفره كه یك اتفاق موجب شد تا آنها وارد این صنعت شوند.

 

عباس برزگر جوان 35 ساله‌ای است كه قبل از فعالیت در صنعت گردشگری مشاغل بسیاری را تجربه كرده است. جوانی كه روزگاری در شهرهای بزرگی چون شیراز دستفروشی می‌كرد به روستا بازگشت تا با راه‌اندازی یك مغازه كوچك خرج خود و خانواده‌‌اش را تأمین كند. این بازگشت به روستا و راه‌اندازی مغازه موجب شد تا  9 سال پیش در یك شب زمستانی دو گردشگر آلمانی كه در مسیر مانده بودند در خانه او را بزنند تا شب را آنجا استراحت كنند. برزگر در این باره می‌گوید: آن شب با كمترین امكاناتی كه داشتیم از آنها به بهترین شكل پذیرایی كردیم. چهره توریست‌ها هم نشان می‌داد كه خیلی خوشحال هستند. روز بعد هم آنها را به اطراف ده بردم و اماكن دیدنی را نشانشان دادم.

آن دو نفر بعد از یك‌روز استراحت خانه كوچك عباس را ترك كردند اما یك‌ماه بعد دوباره سر و كله گردشگران در روستای بزم پیدا شد. عباس در ادامه می‌گوید: وقتی خودروی گردشگران با 5 مسافر، یك راهنما و یك راننده مقابل خانه ما توقف كرد، خیلی تعجب كردم اما آن راهنما گفت این خانه را همان دو نفر مسافر ماه گذشته معرفی كرده‌اند و اینها هم می‌خواهند به همان سادگی از آنها پذیرایی شود.

خلاصه اینكه آن گروه هم در خانه ما ماندند و زمان رفتن 200 هزار تومان دستمزد به ما دادند.  این اتفاق موجب شد تا عباس برزگر به‌عنوان یك جوان ساده روستایی به فكر جذب گردشگر و پذیرایی از مسافران خارجی بیفتد. او در ادامه می‌گوید: سراغ آژانس‌های مختلفی در اصفهان و شیراز رفتم تا اینكه قرار شد دو گروه ارزشیابی از دو آژانس اصفهان و شیراز به خانه ما بیایند تا برنامه پذیرایی و تور ما را ببینند. همان 200 هزار تومان را برای پذیرایی از مسافران جدید هزینه كردم و این سرآغاز كار ما شد.

دانشكده گردشگری در دهكدهخانه كوچك او در 9 سال پیش، الان در حدود 120هزار متر مربع وسعت دارد. عباس برزگر یك پسر و دو فرزند دختر دارد كه هر سه آنها در امر گردشگری فعالیت می‌كنند. دختران او، زهرا و نیلوفر كارت‌های راهنمای گردشگر را دارند و كوچك‌ترین راهنمایان تور در كشور محسوب می‌شوند.  او با حدود یك دهه فعالیت در این عرصه با جنبه‌های مختلف گردشگری نیز آشنا شده است. او درباره حمایت‌های مسئولان از كار او برای توسعه صنعت گردشگری می‌گوید: سازمان میراث فرهنگی پروانه گردشگری به من نمی‌داد و می‌گفت كه باید تحصیلات عالیه داشته باشی.

اما زمانی كه كارم رونق گرفت پروانه افتخاری گردشگری دادند و در همایش‌هایشان از من و دخترانم تقدیر كردند. البته او به نكات دیگری نیز اشاره می‌كند و می‌گوید: یكی از مشكلات  این است كه اگر در همایشی پیش مسئولی می‌نشینم و درباره كارمان توضیح می‌دهم، آنها جلوی خبرنگاران به به و چه چه می‌گویند و از ما استقبال گرمی می‌كنند اما باور كنید دیده‌ام كه بعد از رفتنشان لوح فشرده عكس، فیلم و گزارش فعالیت‌هایمان را كه به آنها داده‌ام جا گذاشته و رفته‌اند.

افزایش ماندگاری گردشگر در فارس

عباس برزگر از مسئولان گردشگری كشور هم انتقاد دارد. او می‌گوید: «در این سال‌ها هیچ مسئولی از من نپرسیده كه تو چه می‌كنی. ای‌كاش مسئولان یك جور دیگر بودند و می‌رفتند و كار خوب را از نزدیك می‌دیدند. پول و اعتبار هم نیاز نبود خرج كنند.‌ ای‌كاش مسئولان از طریق یك روزنامه متوجه نمی‌شدند كه كرایه یك اتاق روستایی 600 یورو است. تنها آرزوی من این است كه بیایند و ببینند كه یك بچه روستایی چه تشكیلاتی راه انداخته است.»وی با اشاره به موانع توسعه گردشگری در كشور می‌افزاید: دغدغه من این است كه فقط در همایش‌های تهران همدیگر را نبینیم.

به‌نظر من اگر كار برعكس شود و مسئولان سراغ افرادی مانند عباس بیایند كه بسیار هم هستند، مطمئن باشید كه جایگاه ما طی3-2سال از كشوری مانند تركیه در گردشگری بالاتر خواهد بود. عباس برزگر به مسئولان محلی اشاره می‌كند و می‌گوید: در شیراز جلسه سرمایه‌گذاری برگزار می‌كنند ولی به ما محل نمی‌گذارند. من و خانواده‌ام ماندگاری توریست در استان فارس را یك روز افزایش داده‌ایم.

الان این ما هستیم كه در این روستا كار فرهنگی می‌كنیم و این روستا را در جهان شناسانده‌ایم. البته در این 9سال فقط فرماندار جدید بوانات كه حدود یك‌ماه است به این سمت منصوب شده چند بار پیش ما آمده و پرسیده كه چه نیازهایی داریم. همین برای ما دلگرمی و قوت قلب است.

افرادی مثل ما دلگرمی می‌خواهند. البته شاید این كمك نكردن مسئولان به نفع ما شده كه سرپای خودمان بایستیم! او در ادامه به وعده معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری كشور اشاره می‌كند و می‌گوید: آقای موسوی، معاون گردشگری را هم در تهران دیده‌ام و ایشان قول داده‌اند كه از دهكده گردشگری من بازدید كند. البته این ماجرا مربوط به 6-5 ماه پیش است و هنوز فرصت نشده كه ایشان به دهكده ما بیایند.

برزگر می‌گوید: متأسفانه در كشور ما فكر می‌كنند وقتی یك نفر بزرگ شد و كاری كرد دیگر كمك نمی‌خواهد، درصورتی كه بر عكس است. وقتی یك نفر بزرگ شد باید به فكر او بود. برای اینكه او كارآفرینی كرده است. ما الان یك برند برای مملكت هستیم. در كتاب گردشگری خارجی كه یونسكو چاپ كرده و گردشگرها با استفاده از آن در كشور می‌گردند، اسم من به‌عنوان نماینده زندگی روستایی و عشایری چاپ شده است.

نیاز سنجی، گام اول توسعه گردشگری

صنعت گردشگری نیاز به آموختن دارد. برای فعالیت در این عرصه باید به روز بود و مدام نیازهای جدید گردشگران را شناسایی كرد. برزگر نیز از این قاعده مستثنی نیست. او تا‌كنون به 28 كشور جهان سفر كرده و در هر سفر موارد بسیاری را یاد گرفته است. او می‌گوید: من از طریق فیلم‌هایی كه می‌بینم یا كشورهایی كه به آنها سفر می‌كنم اطلاعات خود را افزایش می‌دهم. مثلا دیده‌ام كه یك مغازه‌دار محلی جاذبه‌های اطراف دهكده خود را به خریداران معرفی می‌كند. در ایستگاه‌های قطار نقشه‌های راهنما توزیع می‌شوند.

من هم این كار را كرده‌ام و آلبوم عكسی از جاذبه‌های اطراف روستا درست كرده‌ام تا گردشگران را به ملاقات جاذبه‌هایی ببرم كه خودشان می‌پسندند.  من فهمیده‌ام كه گردشگر نظم و انضباط و تمیزی می‌خواهد، بقیه هم مهمانداری ایرانی است كه گردشگران را راضی می‌كند. برزگر در ادامه می‌گوید: من وارد كاری شده‌ام كه باید تا انتهای آن بروم. این رؤیای من است.

به گالری تصاویر دیدنی شهر الكترونیك مشهد خوش آمدید

آرشیو سایت

نظرسنجی

  آیا تا بحال به مجتمع گردشگری رفاهی پارک جنگلی فریمان تشریف آورده اید؟


آمار وب سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • بازدید ماه آینده :
 • تعداد کل اخبار :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :